تاريخ : شنبه 1392/10/21
کد خبر: 28570
«متاریدینگ» نخستین سیستم نابغه‌پرور از دوران جنینی

«متاریدینگ» نخستین سیستم نابغه‌پرور از دوران جنینی

حسن فراهانی، مبدع و مدرس سیستم متاریدینگ آغاز این آموزش‌ها را از دوران جنینی اعلام کرد و گفت: به محض تولد نوزاد این آموزش‌ها ادامه یافته تا کودک استفاده از تمام هوش‌ها را یاد بگیرد.

به گزارش پایگاه حدیث نت، به نقل از خبرگزاری فارس از قم، فراخوان برگزاری دوره فرا خواندن به نام متاریدینگ توسط موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث را در خبرها خواندم و متوجه شدم که دوره‌ای برای درک بهتر و سریعتر دروس است. علاقمند شدم که اگر واقعا چنین نتیجه‌ای در پی دارد این دوره را بگذرانم و از طرفی خود موسسه برای آشنایی بیشتر علاقه‌مندان با متاریدینگ روز سه‌شنبه جلسه آشنایی برگزار می‌کرد. فرصت را برای ارزیابی بهتر این دوره که به صورت رایگان هم برگزار می‌شد غنیمت شمرده و تصمیم گرفتم حتما در آن شرکت کنم.
وقتی به همکاران و دوستان از برگزاری این دوره خبر می‌دادم، می‌گفتند ای بابا، خواندن که دوره نمی‌خواهد فقط باید تمرکز کرد و دقیق خواند....‌ این حرف‌ها مرا از رفتن ناامید می‌کرد اما برای کنجکاوی هنوز مشتاق بودم که جلسه آشنایی را شرکت کنم بنابراین روز سه‌شنبه ساعت سه راهی ساختمان دارالحدیث شدم. هرچند که رفتن به این موسسه علمی فرهنگی آسان هم نبود و حتی همین مسئله موجب شد که عده‌ای به همین دلیل از آمدن پشیمان شوند.
معدود افرادی در تالار علامه مجلسی موسسه دارالحدیث حضور داشتند، بعد از دقایقی قاری با خواندن آیاتی چند از کلام‌الله مجید صورتی رسمی به جلسه داده و اینگونه مراسم آغاز شد. قریب به ۱۰۰ نفر در سالن حضور داشتند، با صحبت‌ها و بی‌میلی‌هایی که از قبل افراد مختلف در مورد دوره داشتند با حضور این تعداد در جلسه کمی خوش‌بین‌تر شدم که البته تعداد آقایان از خانم‌ها نیز بیشتر بود.
بعد از تلاوت قرآن، سرود ملی کشور در تالار طنین انداز شد در ادامه مجری توضیحات مختصری در این باره بیان کرد که البته مشخص بود حتی مجری هم از چند و چون ماجرا و درون مایه این دوره خبری نداشت. وی به دور از پرچانگی‌های همیشگی مجریان دکتر حسن فراهانی، مبدع و مدرس متاریدینگ را به روی سن احضار کرده و رشته کلام را به وی سپرد.
دکتر حسن فراهانی، مبدع و مدرس متاریدینگ را معادل بین‌المللی فراخواندن عنوان کرد و گفت: متاریدینگ بخشی از طرح پرورش نابغه‌هاست که ۱۹ سال پیش چراغ خاموش شروع و سه سال و ۹ماه پیش نتیجه داده است.
فراهانی بیان کرد: این طرح تا به حال روی هزار نفر انجام و اکنون نیز چهار هزار نفر در حال پرورش هستند.
وی شروع این آموزش‌ها را از دوران جنینی اعلام کرد و گفت: به محض تولد نوزاد این آموزش‌ها ادامه یافته تا این کودکان استفاده از تمام هوش‌ها را یاد بگیرند، ‌به این صورت که تا سه سالگی خواندن و نوشتن را یاد گرفته و تا قبل از ۶ سالگی بر چند زبان مسلط می شوند.
مبدع متاریدینگ یادآور شد: طرح متا برای کودکان طراحی شده بود اما در یک سال گذشته با ایجاد تغییراتی در آن برای بزرگسالان نیز از این طرح استفاده می‌کنیم.
وی اظهار داشت: به طور طبیعی مقاومت مغزی بزرگسالان نسبت به کودکان بیشتر بوده و کودکان راحت‌تر می‌توانند یاد بگیرند به همین دلیل از ابتدا این طرح برای کودکان طراحی شده بود.
فراهانی گفت: بعد از عید نوروز پرورش غیر حضوری نابغه‌های کوچک را شروع خواهیم کرد، البته درصدد ایجاد شعبه‌هایی در شهرهای دیگر به جز تهران نیز هستیم.
وی هدف این طرح را تولید نابغه بیان کرده و گفت: تعداد نخبگان زیاد ولی نابغه بسیار کم است، نابغه علم را تولید اما نخبه علم را ترویج می‌کند.
وی افزود: وی‍ژگی نابغه‌های برجسته جهان چند رشته‌ای بودن آنهاست، عالمان و نابغه‌های جهان بر علم تسلط داشته‌اند و با روندی که در دانشگاه‌های ما طی می‌شود افراد بیش از یک یا دو رشته نمی‌توانند یاد بگیرند بنا بر این باید سیستمی ایجاد شود که از همان سنین پایین نابغه پروری داشته باشیم.
فراهانی بیان کرد: المپیادی‌ها نابغه نبوده بلکه نخبه هستند چون اینها خلاقیت ندارند بلکه محفوظات بالایی دارند،‌ ایران کسانی را می‌خواهد که مسئله‌ها را حل کند، نخبگان به سوال پاسخ می‌دهند در صورتی که نوابغ مسئله‌ها را حل می‌کنند لذا باید کسانی را پرورش دهیم که توانایی حل مسائل موجود در جامعه را داشته باشند.
وی برای محقق شدن چنین طرحی گفت: نوابغ باید بر چندین دانش تسلط داشته باشند و لازمه این کار دور زدن زمان است یعنی وقتی زمان را دور بزنیم لینک‌های اطلاعاتی را به دست می‌آوریم. مقصود نهایی این طرح ایجاد راهی کوتاهتر برای یادگیری دانش‌هاست تا نوابغ به راحتی بتوانند بر چندین رشته تسلط داشته باشد.
مبدع متاریدینگ اذعان داشت: این سیستم در هیچ جای دنیا وجود نداشته و به وجود آمدن این سیستم نیز با سختی‌های زیادی همراه بوده است و درصدد ثبت این روش هستیم.
وی در ادامه افزود: نظام آموزشی باید پوست اندازی کند و این زمانی میسر می‌شود که ما بدانیم و مطالباتی از سیستم آموزشی داشته باشیم، ‌نظام کنونی ما را از موهبت نیم کره راست محروم کرده در صورتی که برای آموزش و یادگیری پایدار باید زبان نیم کره راست مغز را بدانیم.
در این نشست شرکت‌کنندگان در جلسه با سئوال بزرگی روبه رو بودند که آیا چنین چیزی شدنی است که افراد بتوانند در عرض یک یا دو ماه با توجه به ادعای استاد حافظ قرآن شوند؟ یا با گذراندن این دوره نیم کره راست مغز را راه‌اندازی کنیم و یا با این روش بتوانیم نابغه تحویل جامعه دهیم؟
باید گفت اگر متاریدینگ بتواند واقعا نابغه‌پرور باشد باید بگوئیم چشم‌اندازی بس روشن برای ایران و ایرانی در راه است.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :